Kako odabrati najbolju igračku?
Share
Kada biramo igračke za decu, moramo voditi računa o uzrastu deteta. Isto tako, važno je da što veći broj igračaka koje dete poseduje podstiče njegovu maštu i kreativnost.
Igračke za bebe bi trebalo da budu jednostavne. One su mekane i ne smeju imaju sitnih delova, kako beba ne bi nešto progutala. Najčešće su to plastične ili gumene zvečke. Bebe vole i plišane igračke koje ispuštaju prijatne i ne suviše glasne zvuke. Ako je određena igračka suviše glasna, znajte da će se dete uplašiti i odmah rasplakati. Možete je slobodno skloniti za kasniji period.
Dete ne treba imati previše igračaka. Za neke će se vezati brže, za neke sporije, a neke mu uopšte neće biti privlačne. Bez obzira što ste dali čitavo malo bogatstvo za neku igračku, ukoliko je dete ne želi – nemojte forsirati da se njome igra. Ako ste detetu kupili mnogo igračaka (tu su uvek bake, deke i ostala rodbina koja obasipa poklonima), izaberite nekoliko kojima se najviše igra, a ostatak sklonite negde gde dete neće moći da ih pronađe. Kada mu postojeće igračke dosade, izvadite one koje ste sklonili.
Kada dete propuzi i kada prohoda – imate mnogo veći izbor. Možete kupiti igračke koje se vuku, guraju, oblike koji se ubacuju u određene otvore ili prstenove koji se nižu na šarene stubiće. Vodite računa da birate igračke koje će podsticati dečije razmišljanje. Pokažite mu na koji način se, na primer, ubacuju oblici. Ono će nekoliko puta pogrešiti, ali će vremenom shvatiti i samim tim razvijati.
Kada dete bude dovoljno veliko da ne može tek tako da proguta sitne delove (posle treće godine) izbor igračaka vam se ponovo povećava. Tada bi bilo dobro da vežbaju finu motoriku tako što će nizati i hvatati sitne delove. Na primer, krupnije bockalice i perlice od kojih mogu praviti narukvice. Nabavite makaze koje nemaju oštre ivice i namenjene su samo za sečenje papira. Deca bi trebalo da budu što samostalnija i zato ih pustite da pokušavaju sve dok ne nauče. Igrajte se sa njima, ne umesto njih.
Vodite računa da deca moraju izbaciti ogromnu količinu energije koju poseduju. Zbog toga moraju što više vremena provoditi napolju kako bi trčala, penjala se, spuštala se niz tobogan, skakala… Važno je i da se uče socijalizaciji kroz interakciju sa drugom decom.
Kada se posvađaju sa drugom decom, pokušajte što manje da se mešate. Sve dok njihova „rasprava“ ne bude ozbiljna ili fizička – ne učestvujte. Svi znamo da deca koja odrastaju pod staklenim zvonom teže prolaze u životu, jer nisu na vreme naučila osnovne socijalne veštine.
Izbegavajte „gotove“ igračke koje ne rade ništa osim što su lepe. Mnogo je bolje da kupite slagalice, memorije, društvene igre, plastelin, bojanke i bojice, kolaž papir… Ovo će im duže držati pažnju i razvijati njihov mozak.
Ne preterujte sa igračkama. Jedan deo dana se trebaju igrati igračkama, ali ne treba zanemariti socijalizaciju i učestvovanje u kućnim poslovima koji odgovaraju njihovom uzrastu. Mobilne telefone i ostale ekrane što manje i što ređe. Verujem da je ponekad tako lakše, ali preterivanje u tome može biti izuzetno štetno po vašu decu.